Παλικαρίσια πρόκριση στους «4».

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου σφράγισε σήμερα το απόγευμα στα Νένητα η ομάδα μας, καθώς επικράτησε του Κανάρη στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι με 4-3, μετά το ισόπαλο 0-0 της κανονικής διάρκειας και το 1-1 της ημίωρης παράτασης. Ένα πραγματικό ντέρμπι η σημερινή αναμέτρηση που σίγουρα αποζημίωσε όσους βρέθηκαν στα Νένητα παρά το τσουχτερό κρύο. Το συγκρότημα του Κλήτου Κανετίδη έδειξε την απαιτούμενη σοβαρότητα που χρειάζονται αυτά τα παιχνίδια, ήταν πολύ πειθαρχημένο και με σύμμαχο του και τη τύχη σε αρκετές περιπτώσεις κατάφερε να περάσει μέσα από μια πολύ δύσκολη έδρα, ίσως και τη δυσκολότερη και να προκριθεί στους «4».

Στο σκηνικό του αγώνα καθ’ όλη τη διάρκεια του 90’ ήταν πανομοιότυπο, με τους γηπεδούχους να έχουν τη πρωτοβουλία των κινήσεων και την ομάδα μας να αμύνεται στο μισό γήπεδο και να απειλεί με αντεπιθέσεις και με στημένες φάσεις, αλλά παρ’όλα αυτά η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε χωρίς κάποιο τέρμα. Ιδανικά ξεκίνησε η παράταση για τη Δάφνη, που προηγήθηκε μόλις στο 4’ με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ στη κίνηση του Σεζένια. Στο δεύτερο μέρος της παράτασης η ομάδα μας είχε την ευκαιρία να σημειώσει και δεύτερο τέρμα με τους Σκουρλή και Χρυσίνα αλλά δεν τα κατάφερε.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι η Δάφνη θα έπαιρνε την πρόκριση στην παράταση, ο Γιοβανάκης κέρδισε φάουλ στο 120′ σε πλάγια θέση έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Βαιντερλής εκτέλεσε, με τον Ζαντιώτη να διώχνει προσωρινά και τον Χρουσάκη να ισοφαρίζει στο τελικό 1-1 στην επαναφορά με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στα πέναλτι.

Εκεί για την ομάδα μας ευστόχησαν οι Κλήμης, Χρυσίνας Κ, Σκουρλής και Καλαμάκης ενώ το πέναλτι του Σεζένια απέκρουσε ο Κωτατής. Ο Ζαντιώτης απέκρουσε την 1η εκτέλεση του Βαϊτερλή και ο Γιοβανάκης αστόχησε για τους γηπεδούχους στο 5ο πέναλτι στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ με αποτέλεσμα η Δάφνη να επικρατήσει με 4-3. Συγχαρητήρια σε όλους πρώτα για την υπερπροσπάθεια και μετά για τη νίκη-πρόκριση, η οποία είναι αφιερωμένη στο προπονητή μας Κλήτο Κανετίδη, ο οποίος σήμερα έχει τα γενέθλια του αλλά και στο μέλος της διοίκησης, κ. Στέλιο Ψυχή για την ονομαστική του εορτή.

9

Δάφνη (Κανετίδης): Ζαντιώτης, Χρυσίνας Γ, Καλαμάκης, Ελευθερίου (Πολιτάκης), Χίτζιος, Κλήμης, Θεοδωρίδης, Σεζένιας, Μουλάκης (Ζάζας), Μαγγίνας (Σκουρλής), Χρυσίνας Κ.

Φωτογραφίες από τον αγώνα εδώ και βίντεο εδώ (από το 5:25 ξεκινάει το ρεσιτάλ ο assistant manager…)